Skip Navigation

Editorial Board

EDITOR-IN-CHIEF

Martin S. Hirsch

DEPUTY EDITOR

David C. Hooper

ASSOCIATE EDITORS

Ann M. Arvin
Marcel A. Behr
Raymond T. Chung
Peter Densen
Joseph A. Kovacs
Daniel R. Kuritzkes
Stuart M. Levitz
William Schaffner
Jane R. Schwebke
Frederick S. Southwick
Peter F. Weller
Richard J. Whitley

STATISTICAL EDITORS

Michael Hughes
Sarah Walker

MANAGING EDITOR

Lee Powers

ASSOCIATE MANAGING EDITOR

Ellen Kulp

MANUSCRIPT COORDINATORS

Tracy Buker
Swanson Tudor

PAST EDITORS

1904-1936 Ludvig Hektoen and Edwin O. Jordan (Volumes 1-59)
1937-1940 Ludvig Hektoen and William H. Taliaferro (Volumes 60-67)
1941-1957 William H. Taliaferro (Volumes 68-100)
1957-1960 William H. Taliaferro and James W. Moulder (Volumes 101-106)
1960-1968 James W. Moulder (Volumes 107-118)
1969-1979 Edward H. Kass (Volumes 119-139)
1979-1983 George Gee Jackson (Volumes 140-148)
1984-1988 Martha Yow (Volumes 149-158)
1989-2002 Marvin Turck (Volumes 159-186)

EDITORIAL ADVISORY BOARD

Jean-Pierre Allain, Cambridge, United Kingdom
Lee-Ann Allen, Iowa City, Iowa
David Andes, Madison, Wisconsin
Glen D. Armstrong, Calgary, Canada
Andrew W. Artenstein, Providence, Rhode Island
Susana Asin, Hanover, New Hampshire
Robert L. Atmar, Houston, Texas
Andrew D. Badley, Rochester, Minnesota
Jason D. Barbour, San Francisco, California
Stephen J. Barenkamp, St. Louis, Missouri
Dale Barnard, Logan, Utah
Jason Barker, Coralville, Iowa
Jason Blackard, Cincinnati, Ohio
Dan Barouch, Boston, Massachusetts
Linda L. Baum, Chicago, Illinois
Michael R. Beard, Adelaide, Australia
Jody Berry, La Jolla, California
Jonathan Berman, Bethesda, Maryland
Luiz Bermudez, Corvallis, Oregon
Samuel J. Black, Amherst, Massachusetts
Steven Black, Oakland, California
Henry C. Bodenheimer, New York, New York
Michael Boeckh, Seattle, Washington
Mike Bray, Bethesda, Maryland
Jason Brenchley, Bethesda, Maryland
Jeremy Brown, London, United Kingdom
William Britt, Birmingham, Alabama
Bryce M. Buddle, Palmerston North, New Zealand
William J. Burman, Denver, Colorado
Pedro Cahn, Buenos Aires, Argentina
Huyen Cao, Richmond, California
Agostinho Carvalho, Braga, Portugal
Xavier Carbonell-Estrany, Barcelona, Spain
Edgar M. Carvalho, Canela, Brazil
Arturo Casadevall, Bronx, New York
Philip Castle, Bethesda, Maryland
Limin Chen, Toronto, Canada/Chengdu, China
Jean-Marc Cavaillon, Paris, France
Sunwen Chou, Portland, Oregon
Jeffrey D. Cirillo, College Station, Texas
Jeffrey Cohen, Bethesda, Maryland
Robert W. Coombs, Seattle, Washington
Myron S. Cohen, Chapel Hill, North Carolina
Andrea M. Cooper, Saranac Lake, New York
Philip J. Cooper, Quito, Ecuador
Suzanne M. Crowe, Melbourne, Australia
Eric S. Daar, Los Angeles, California
Ron Dagan, Beer-Sheva, Israel
Johanna P. Daily, Bronx, New York
Sandip Datta, Bethesda, Maryland
John P. Dalton, Sydney, Australia
Jean-Claude Desenclos, Saint Maurice, France
Helmut Diepolder, Munich, Germany
Hazel M. Dockrell, London, United Kingdom
T. Mark Doherty, Copenhagen, Denmark
Matthew J. Dolan, Brooks City AFB, Texas
Walter Dowdle, Decatur, Georgia
Steven D. Douglas, Philadelphia, Pennsylvania
Jean-Claude Dujardin, Antwerp, Belgium
Herbert L. DuPont, Houston, Texas
Kathryn M. Edwards, Nashville, Tennessee
Suzanne L. Epstein, Bethesda, Maryland
Ann Falsey, Rochester, New York
Jacques Fellay, Lausanne, Switzerland
Kenneth Fife, Indianapolis, Indiana
Ross Fitzgerald, Edinburgh, United Kingdom
Charles Flexner, Baltimore, Maryland
Ron Fouchier, Rotterdam, the Netherlands
Silvia Franceschi, Lyon, France
Martyn A. French, Perth, Australia
Hansjakob Furrer, Bern, Switzerland
Joel E. Gallant, Baltimore, Maryland
Thomas W. Geisbert, Galveston, Texas
Anne A. Gershon, New York, New York
Bradford Gessner, Anchorage, Alaska and Paris, France
James J. Goedert, Bethesda, Maryland
Elena Govorkova, Memphis, Tennessee
Patti Gravitt, Albuquerque, New Mexico
Barney S. Graham, Bethesda, Maryland
Ronald H. Gray, Baltimore, Maryland
Paul D. Griffiths, London, United Kingdom
Andreas H. Groll, Muenster, Germany
Peter A. Gross, Hackensack, New Jersey
Larisa Gubareva, Atlanta, Georgia
Richard L. Guerrant, Charlottesville, Virginia
Huldrych Günthard, Zürich, Switzerland
David W. Haas, Nashville, Tennessee
Anders Hakansson, Buffalo, New York
Werner G. Haberbosch, Suhl, Germany
Scott Halstead, Rockville, Maryland
Lee H. Harrison, Pittsburgh, Pennsylvania
Ian Hastings, Liverpool, United Kingdom
Thomas R. Hawn, Seattle, Washington
Frederick G. Hayden, Charlottesville, Virginia
Xiao-Song He, Palo Alto, California
Mary Hensler, San Diego, California
Lisa Hirschhorn, Boston, Massachusetts
Achim Hoerauf, Bonn, Germany
Tobias M. Hohl, Seattle, Washington
C. Robert Horsburgh, Boston, Massachusetts
Margaret Hostetter, Cincinnati, Ohio
Jay H. Hoofnagle, Bethesda, Maryland
Harry F. Hull, St. Paul, Minnesota
Richard Hull, Quileene, Washington
Michio Imawari, Tokyo, Japan
Catherine Ison, London, United Kingdom
Michael G. Ison, Chicago, Illinois
Sara Jarefors, Linköping, Sweden
Hanna Jarva, Helsinki, Finland
Keith R. Jerome, Seattle, Washington
Timothy F. Jones, Nashville, Tennessee
Jia-Horng Kao, Taipei, Taiwan
Petros C. Karakousis, Baltimore, Maryland
Diana Karpman, Lund, Sweden
Samuel L. Katz, Durham, North Carolina
Kenneth Kaye, Boston, Massachusetts
Jongrok Kim, Winston-Salem, North Carolina
Arthur Y. Kim, Boston, Massachusetts
Paul Klenerman, Oxford, United Kingdom
Julian Knight, Oxford, United Kingdom
Dimitrios Kontoyiannis, Houston, Texas
Shyam Kottilil, Bethesda, Maryland
Sanjeev Krishna, London, United Kingdom
Masataka Kuwana, Tokyo, Japan
Ching-Lung Lai, Hong Kong, China
Bruno Ledergerber, Zürich, Switzerland
Daniel P. Lew, Geneva, Switzerland
Jonathan Li, Cambridge, Massachusetts
Michail Lionakis, Bethesda, Maryland
Per Ljungman, Stockholm, Sweden
Holden T. Maecker, San Jose, California
Kieren Marr, Baltimore, Maryland
Jeanne Marrazzo, Seattle, Washington
Joel Maslow, Philadelphia, Pennsylvania
Vincent McDonald, London, United Kingdom
Janet E. McElhaney, Farmington, Connecticut and Vancouver, Canada
M. Catherine McEllistrem, Pittsburgh, Pennsylvania
Helen McShane, Oxford, United Kingdom
Gregory J. Mertz, Albuquerque, New Mexico
Steven R. Meshnick, Chapel Hill, North Carolina
Edward S. Mocarski, Palo Alto, California
John Modlin, Lebanon, New Hampshire
Brian Montague, Barrington, Rhode Island
Barbara E. Murray, Houston, Texas
Joshua D. Nosanchuk, Bronx, New York
David O'Callaghan, Nimes, France
Jan Marc Orenstein, Washington, DC
Carlos Orihuela, San Antonio, Texas
James H. Ou, Los Angeles, California
Robert F. Pass, Birmingham, Alabama
James Paton, Adelaide, Australia
Georg Peters, Muenster, Germany
Deenan Pillay, London, United Kingdom
Ligia Pinto, Frederick, Maryland
Stanley A. Plotkin, Doylestown, Pennsylvania
David A. Price, Bethesda, Maryland
Mark Prichard, Birmingham, Alabama
Alice S. Prince, New York, New York
Thomas C. Quinn, Baltimore, Maryland
Justin D. Radolf, Farmington, Connecticut
Raymund R. Razonable, Rochester, Minnesota
Barbara Rehermann, Bethesda, Maryland
David A. Relman, Palo Alto, California
Daniel G. Remick, Ann Arbor, Michigan
Richard F. Rest, Philadelphia, Pennsylvania
Harriet L. Robinson, Atlanta, Georgia
Jürgen Rockstroh, Bonn, Germany
Stephen J. Rogerson, Melbourne, Australia
Philip J. Rosenthal, San Francisco, California
Caroline Sabin, London, United Kingdom
Jagannadha Sastry, Houston, Texas
Jürg A. Schifferli, Basel, Switzerland
Erwin Schurr, Montreal, Canada
Cynthia L. Sears, Baltimore, Maryland
Keerti Shah, Baltimore, Maryland
Roger L. Shapiro, Boston, Massachusetts
William T. Shearer, Houston, Texas
Philip M. Sherman, Toronto, Canada
Prameet Sheth, Toronto, Canada
Scott Sieg, Cleveland, Ohio
Guido Silvestri, Philadelphia, Pennsylvania
John W. Sixbey, Shreveport, Louisiana
Joseph D. Smith, Seattle, Washington
Stephen A. Spector, San Diego, California
Brad Spellberg, Los Angeles, California
Ulrich Spengler, Bonn, Germany
Stanley Spinola, Indianapolis, Indiana
Jack T. Stapleton, Iowa City, Iowa
Justin Stebbing, London, United Kingdom
Allen C. Steere, Boston, Massachusetts
A. Willem Sturm, Congella, South Africa
Jianming Tang, Birmingham, Alabama
Phillip Tarr, St. Louis, Missouri
Amalio Telenti, Lausanne, Switzerland
Robert Thimme, Freiburg, Germany
Chloe L. Thio, Baltimore, Maryland
Emmanuel Thomas, Miami, Florida
David L. Thomas, Baltimore, Maryland
Hans L. Tillmann, Leipzig, Germany
Cécile Tremblay, Montreal, Canada
Kenneth L. Tyler, Denver, Colorado
Jos A. G. van Strijp, Utrecht, the Netherlands
Anna Vecchiarelli, Perugia, Italy
Cecille Viboud, Bethesda, Maryland
Robert Wallis, Washington, DC
Thomas J. Walsh, Bethesda, Maryland
Ronald G. Washburn, Shreveport, Louisiana
Stefan F. T. Weiss, Johannesburg, South Africa
John V. Williams, Nashville, Tennessee
Maria Yazdanbakhsh, Leiden, the Netherlands
John B. Zabriskie, New York, New York
Nordin Zeidner, Fort Collins, Colorado